На преден план
Протестиращи се обявиха против строеж на 16-етажна сграда на мястото на баня ,,Ситняково" в София
11534
България
Протестиращи се обявиха против строеж на 16-етажна сграда на мястото на баня ,,Ситняково" в СофияМиналата година разбрахме, че намеренията са да се строи сграда на мястото, след като със заповед на архитект Здравко Здравков се въвежда нов устройствен план, който позволява застрояване до 50 метра височина, заяви организаторът на събитието Мария Кавлакова.По думите няма разрешително за строеж, но въпреки това е издадено разрешение за събаряне на сградата на мястото и тя вече е съборена, има и ограда около нея. След зададени от Кавлакова въпроси до Министерството на културата, са отговорили, че бившата баня не е обект от културното наследство.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 14 Ноември 2025, 19:01 ч.
Протестиращи се обявиха против строеж на 16-етажна сграда на мястото на бившата баня ,,Ситняково" в София. Миналата година разбрахме, че намеренията са да се строи сграда на мястото, след като със заповед на архитект Здравко Здравков се въвежда нов устройствен план, който позволява застрояване до 50 метра височина, заяви организаторът на събитието Мария Кавлакова. Оттогава сме внесли жалба с 277 подписа към Столичната община, имаме запитвания по Закона за достъп до обществената информация и всички засегнати институции, но повечето отговориха, че няма правен интерес и не могат да пречат на когото и да е, а след това архитект Здравков подаде оставка, допълни тя. По думите няма разрешително за строеж, но въпреки това е издадено разрешение за събаряне на сградата на мястото и тя вече е съборена, има и ограда около нея. След зададени от Кавлакова въпроси до Министерството на културата, са отговорили, че бившата баня не е обект от културното наследство. Тя припомни, че кварталът е с ниско застрояване и сграда с 16 етажа няма място в него. Мария Кавлакова призова за реакция от институциите, за да може строежът да се спре или да се преосмисли и да се построи по-ниска сграда, както и да бъдат отворени към обществено обсъждане. Протестът протича мирно. През юли миналата година хора от три района протестираха срещу намерението на строеж на 16-етажна сграда. Сградата, която се планува да се построи на мястото на старата баня „Ситняково“, е нетипична за този район, тъй като тук строителството е ниско с къщи до пететажни блокове, каза през юли Милена Алексиева, тогавашен и.д. кмет на район „Оборище“. Поради тази причина, когато от нас поискаха становище, ние препоръчваме на главния архитект да бъде направено обществено обсъждане“, посочи тя.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
|
|
|
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
|
|
|
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
|
|
|
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
|
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
|
|
Радиопрограми



Тикер
11534
ЗАПАЗИ
Министърът на външните работи Велислава Петрова се срещна с Мухамад Анис Мата, заместник-министър на външните работи на Република Индонезия, като част от неговата работна обиколка ...